لایه برداری پوست

انواع پاکسازی و لایه برداری پوست

پاکسازی و لایه برداری پوست

لایه برداری پوست یا پیلینگ (Peeling) به معنی برداشتن یک لایه سطحی از روی پوست است. به این عمل پیلینگ یا لایه برداری سطحی گفته می شود. پیلینگ باعث می شود یک لایه سطحی از سلول های مرده پوست که حاوی جوش، جای جوش و لکه های قهوه ای روی پوست است، برداشته می شود و باعث می شود مشکلات پوستی مانند کدر بودن، زبر بودن، منافذ باز و چروک های ریز از بین رفته و پوست حالت شاداب پیدا می کند. این فرآیند باعث می‌شود محصولات مراقبتی همچون کرم، سرم و … در عمق بیشتری از پوست نفوذ کند و کارایی بهتری داشته باشند.

انواع لایه برداری

پاکسازی و لایه برداری پوست انواع مختلفی دارد که در زیر به انواع آن اشاره می کنیم:

لایه برداری مکانیکی:

شایعترین نوع لایه برداری مکانیکی، میکرودرم ابریژن است که میکرودرم روشی است که در آن با استفاده از دستگاهی خاص، نوعی کریستال بسیار ظریف از جنس اکسید آلومینیوم با فشار تنظیم شده ای با سطح پوست در تماس قرار می گیرد و تراش بسیار سطحی در لایه های فوقانی شاخی پوست ایجاد می کند. در ضمن یک مکش نیز روی پوست انجام می شود که باعث جمع شدن کریستال ها از سطح پوست و همچنین بهتر شدن جریان خون به منطقه و فعال شدن سلول های فیبروبلاست و در نتیجه موجب ترمیم و طراوت پوست می شود.

لایه برداری شیمیایی:

نوع دیگری از لایه برداری پوست وجود دارد که  به صورت شیمیایی انجام می‌شود.این عمل به کمک موادی مانند آلفا هیدروکسی اسید یا بتا هیدروکسی اسید که در محصولات لایه بردار نیز به کار برده شده‌اند،انجام می شود،در زیر به انواع پیلینگ شیمیایی اشاره شده است.

انواع پیلینگ شیمیایی

آلفاهیدروکسی اسید: آلفا هیدروکسی اسید (AHA) در محصولاتی مانند کرم‌های بدن و صورت، کرم ضدآفتاب، محصولات آکنه، شامپو، نرم‌کننده‌های کوتیکول و عوامل براق‌کننده وجود دارد. اسیدهای آلفا هیدروکسی، محصولات لایه‌برداری هستند که باعث افزایش جریان خون در پوست می‌شوند و در کم کردن خطوط ریز و چین و چروک‌های صورت تأثیرگذارند.
بتا هیدروکسی اسید: بتا هیدروکسی اسید (BHA) مانند آلفا هیدروکسی اسید است، اما از نظر قابلیت محلول در چربی دارای کیفیت بهتری است و درنتیجه عملکرد بهتری در لایه‌برداری پوست چرب یا پوست مستعد به آکنه دارد. بهترین نوع بتا هیدروکسی اسید، اسید سالیسیلیک است. بنابراین، از محصولاتی استفاده کنید که نام این ترکیبات شیمیایی را در لیست مواد تشکیل دهنده خود داشته باشد: سالیسیلات، سالیسیلات سدیم، اسید تروپیک و بتا هیدروکسی بوتانوئیک.

تفاوت آلفا هیدروکسی اسید و بتا هیدروکسی اسید

تفاوت اصلی بین آلفا هیدروکسی اسید (AHA) و بتا هیدروکسی اسید (BHA) این است که آلفاهیدروکسی اسید محلول در آب و بتاهیدروکسی اسید محلول در چربی می باشد. در واقع BHA حساسیت کمتری نسبت به AHA  ایجاد می کند.آلفاهیدروکسی اسید (AHA) برای پوست های ضخیم، آفتاب دیده، خشک و پوست های بدون جوش مناسب تر است و باعث لایه برداری شده و پوست را مرطوب و نرم می کند،بتا هیدروکسی اسید (BHA) به سلول های داخل غدد چربی نفوذ می کند و آن ها را لایه برداری می نماید. از BHA برای جوش های سر سیاه، منافذ باز پوست، آکنه های بزرگسالان و آکنه دوران بلوغ استفاده می شود و برای درمان این موارد مناسب است.

لایه برداری توسط لیزر:

در لایه برداری توسط لیزر لایه‌های سطحی‌تر پوستی برداشته می شوند. در واقع پوست هایی که آسیب‌ دیده است یا رنگ آن به دلیل ضایعات رنگدانه‌ ای یکنواختی خود را از دست داده است می توانند از این روش استفاده کنند.در حال حاضر از دو نوع لیزر برای لایه برداری استفاده می شود. لیزر دی اکسید کربن و لیزر اربیم یاگ که در این دو نوع لیزر از خواص تبخیر آب و نکروز گرمایی آنها برای لایه برداری پوست استفاده می شود. لایه‌برداری با لیزر  کلاژن و سلول‌های پوستی جدید را در لایه‌های عمیق پوست تحریک می‌کند. لیزر درمانی باعث کاهش خطوط ظریف و چروک‌های روی صورت و گردن می‌ شود. پوستی صاف‌تر و شاداب‌تر با رنگ یکنواخت حاصل لایه برداری توسط لیزر می باشد.

مراقبت های لازم بعد از لایه برداری پوست

بعد از انجام هرگونه لایه برداری، پوست به اشعه خورشید نسبت به قبل حساس تر می باشد. بنابراین باید از ضد آفتاب های قوی تری استفاده شود و همچنین باید میزان بیشتری از ضد آفتاب روی پوست استفاده نمود تا لایه حفاظتی ضخیم تری روی پوست قرار گیرد.در نظر داشته باشید که  تا جای ممکن باید از نور خورشید به طور مستقیم و غیرمستقیم اجتناب کرد و بهتر است فرد در ساعاتی که نور خورشید بیشترین نفوذ به پوست را دارد از خانه خارج نشود همچنین رعایت بهداشت پوست برای جلوگیری از خطر عفونت بعد از لایه برداری بسیار حائز اهمیت است.

 

همراهان عزیز برای آگاهی با دیگر روش های جوان ماندن پوست کلیک کنید.

_______________________________________________________________________________________________

کلینیک زیبایی باران | مطب پوست، مو و مرکز لیزر موهای زائد در رشت

کلینیک پوست و زیبایی باران  به عنوان مطب لیزر موهای زائد در رشت با بيش از 7 سال سابقه درخشان و رضايتمندي بالاي بيماران ، كليه خدمات پوست و مو و زيبايي از جمله ليزر موهاي زائد ، لاغري موضعي ، تزريق ژل و بوتاكس و پاكسازي پوست و جوان ماندن و ده ها خدمات ديگر با جديدترين وسايل و دستگاه ها با كيفيت هر چه بهتر در اين مركز را برای شما عزیزان انجام مي دهد.

دیدگاه خود را بنویسید