تعریق زیاد

درمان تعریق زیاد با تزریق بوتاکس در کلینیک باران

درمان تعریق زیاد با تزریق بوتاکس در کلینیک باران

 مطب باران : بسیاری از افراد با مسئله تعریق زیاد روبرو هستند و همواره در جستجوی بهترین درمان هستند ، در این مقاله به علت ها و درمان تعریق زیاد میپردازیم ؛ همراه ما باشید.تعریق‌ یكی‌ از كارهای‌ طبیعی‌ بدن‌ است‌ كه‌ به‌ تنظیم‌ درجه‌ حرارت‌ بدن‌ كمك‌ می‌كند، ولی بعضی‌ها مدام خیس عرق می‌شوند؛ بیشتر افرادی که زیاد عرق می‌کنند استعداد وراثتی به تعریق در برابر محرک‌های طبیعی دارند.در بهترین شرایط عرق کردن زیاد می تواند فقط عذاب دهنده و ناراحت کننده باشد، اما بعضی اوقات این تعریق زیاد ناشی از بیماری می باشد.

تشخیص علت عرق زیاد

عموما تشخیص علت زیاد عرق کردن برای افراد عادی ممکن نیست. تعریق زیاد ممکن است علامت مشکلات تیروئیدی، دیابت و یا عفونت باشد. تعریق زیاد در افراد مبتلا به اضافه وزن نیز نسبت به سایر افراد شایع تر می باشد.اگر شما در هوای گرم یا هنگام کار و فعالیت بیش از دیگران عرق میکنید نگران نباشید معمولا این نوع تعریق شما خطرناک نیست. عرق کردن واکنش طبیعی بدن به کار زیاد و هوای گرم   که نیاز به خنک شدن دارد ، است. افراد مختلف با شدت های مختلف عرق می کنند و این نوع عرق کردن طبیعی می باشد. بعضی از افراد راحت تر از بقیه عرق می کنند.

ایا عرق کردن زیاد نشانه یک بیماریست؟

عرق کردن زیاد و بیش از حد، زمانی نشانه یک بیماری است که بسیار بیشتر از آنچه که معمول است عرق کنیم و یا اینکه در زمانهای نامناسب بدون هیچ دلیل محیطی و یا فعالیتی عرق میکنیم .به عنوان مثال هنگامی که خواب هستید و هوای اتاق مطبوع است ، ناگهان شروع به عرق کردن میکنید و این تعریق بیشتر از حد نرمال باشد ، در این زمان باید دنبال علت این مسئله باشید و به پزشک مراجعه نمایید .

تعریق بیش از حد به دو دسته کلی تعریق عمومی و تعریق موضعی تقسیم می شود.

تعریق عمومی :

تعریق عمومی یا عرق کردن زیاد عمومی شیوع کم تری دارد و باعث تعریق در سراسر بدن می شود. دلیل اینکه به این نوع تعریق ثانویه می گویند این است که تعریقی ناشی از سایر بیماری ها می باشد. یکی از علایم معمول و مشهور تعریق عمومی ثانویه عرق کردن در شب می باشد.قاعدگی ، بارداری ، مشکلات تیروئیدی ، دیابت، اعتیاد به الکل ، بیماری های عفونی همچون مرض سل ، بیماری پارکینسون ، ورم مفاصل ، سکته مغزی ، نارسایی قلبی ، سرطان ها همچون لوسمی و لنفوم و … برخی از عوامل تعریق ثانویه و عمومی هستند.

تعریق موضعی :

عرق کردن زیاد اولیه کانونی  “Primary focal hyperhidrosis” باعث بیماری نمی شود. بطورکلی، در این حالت مشکل شما فقط تعریق زیاد در یک نقطه خاص ( مانند زیر بغل، ران، سر، صورت، دست ها و یا پاها ) است و دچار یک بیماری نشده اید. افراد مبتلا به این نوع سالم هستند و مشکل خاصی ندارند. این نوع از تعریق بیش از حد، معمولا هنگام خوابیدن متوقف شده و با عارضه ی دیگری در ارتباط نیست.

روش های درمانی تعریق زیاد 

روش های درمانی تعریق زیاد با توجه به تشخیص علت آن متفاوت است ، در درمان تعریق عمومی یا ثانویه ابتدا باید مشکل ثانویه که مسبب تعریق کلی بدن میشود درمان شود و به دلیل گسترده بودن و در برخی موارد جدی بودن عوامل بیماری زای مسبب تعریق عمومی حتما باید زیر نظر پزشکان متخصص درمان صورت پذیرد .در درمان تعریق کانونی نیز روش های بسیاری در درمانهای دارویی و غیر داروئی وجود دارد که تاکنون موثرترین و بی خطرترین روش استفاده از بوتاکس است . که این روش نیز باید زیر نظر پزشک متخصص صورت پذیرد .

چگونگی تاثیر تزريق بوتاكس براى درمان تعريق بيش ازحد زيربغل ،كف دست و پا

بوتاكس از طريق قطع ارتباط اعصاب محرك سمپاتيك با غدد عرق ، مانع ترشح عرق می شود و درصورت تزريق صحيح ، آنقدر مؤثر است كه باعث خشك شدن كامل موضع مى شود؛ به همين علت نتيجه درمان براى مبتلايان به تعريق بيش ازحد كه مدتها از احساس  خیسی  ناشى از عرق ، رنج  می بردند، بسيار رضايت بخش است.

مطب باران، برای افرادی که از تعریق زیاد زیر بغل، دست ها و پا ها رنج  می برند ، راهکار تزریق بوتاکس را پیشنهاد میدهد

کادر پزشکان ما ، در ابتدا هر فرد را ارزیابی کرده و پس از تشخیص عارضه ی او ، برنامه درمانی مخصوص او را طراحی می نمایند. تعداد واحد های بوتاکس تزریق شده، محل تزریق و تعداد جلسات درمانی برای هر فرد متفاوت خواهد بود.

محل تزریق بوتاکس

بوتاكس بايد در قسمت عميق درم (Dermis) ، جایی كه غدد عرق قرار دارند ، تزريق شود ، تعداد تزريق  بستگی به وسعت ناحيه مبتلا دارد، بطور متوسط در هر سانتی مترمربع پوست يك تزريق انجام می شود؛ گرچه  می توان بصورت دستی ، تزریق را انجام داد  ولی بهتر است تزريق با گان  مزوتراپی انجام شود تا دارو ،به مقدار مناسب و در عمق مناسب پوست تزريق شود و درد  ناشی از تزريق نیز به حداقل برسد. این روش معمولا” درد ندارد  اما درصورت حساسیت بیمار،  بیحسی  موضعی اعمال می شود.

مدت زمان آن

٢٤تا ٤٨ ساعت بعد از تزريق، تأثير بوتاكس درقطع ترشح عرق شروع شده و تا يك هفته كامل قطع  می گردد. دو هفته بعد ، پوست ناحيه مبتلا ، مجددا مورد ارزيابى قرار می گيرد و درصورت مشاهده نقاطی كه ترشح عرق در آنها ادامه دارد، تزريق بوتاكس در آن نقاط انجام می شود.هدف درمانی خشك شدن پوست و توقف ترشح عرق است. اثر بوتاكس ٩تا ١٢ماه  باقی می ماند و بعد از چند نوبت تزريق (تقریبا” سالی یکبار) ، تعريق تا حد زیادی كاهش خواهد يافت، بطوری كه مختصر تعريق باقی مانده ، با درمان دارویی موضعی به  خوبی قابل كنترل خواهد بود.

 

تعریق زیاد

______________________________________________________________________________________________________

کلینیک زیبایی باران | مطب پوست، مو و مرکز لیزر موهای زائد در رشت

کلینیک پوست و زیبایی باران به عنوان مطب لیزر موهای زائد در رشت با بيش از 7 سال سابقه درخشان و رضايتمندي بالاي بيماران ، كليه خدمات پوست و مو و زيبايي از جمله ليزر موهاي زائد ، لاغري موضعي ، تزريق ژل و بوتاكس و پاكسازي پوست و جوان ماندن و ده ها خدمات ديگر با جديدترين وسايل و دستگاه ها با كيفيت هر چه بهتر در اين مركز را برای شما عزیزان انجام مي دهد.

دیدگاه خود را بنویسید