انواع دستگاه های لیزر موهای زائد

آشنایی با انواع دستگاه های لیزر موهای زائد

آشنایی با انواع دستگاه های لیزر موهای زائد

مطب باران رشت در این مقاله سعی دارد تا شما را با انواع دستگاه های لیزر موهای زائد  یا از بین بردن موهای زائد آشنا کند به دلیل اینکه از بین بردن موهای زائد توسط لیزر طرفداران بسیار زیادی دارد چون یکی از شیوه های از بین بردن مو به روش بسیار ساده و اسان است و نتیجه بهتری می دهد و لیزر موهای زائد طرفداران پر و پا قرصی دارد .افزایش روزافزون مخاطبانی که در جستجوی روش‌های بهتر، راحت‌تر، سریع‌تر، با تأثیر بیشتر و غیرتهاجمی‌تر کاهش موهای زائد هستند منجر به گسترش بهره‌ گیری از تکنولوژی‌های مختلف از جمله سیستم‌های بر پایه نور هستند.بطوریکه از سال 1996 کاهش موها به کمک این سیستم ها ( لیزرها ، IPL ها و elight ) به شدت گسترش یافته است.

انواع دستگاه های لیزر

 1. Ruby laser (694 nm) : در تيپ پوستي 1 تا 3 با موهاي تيره موثر است.
 2. Diode laser (800 nm) : كه آثار طولاني مدت در موزدايي دارد و كم‌خطرتر از ليزرهاي الكساندرايت و روبي است.
 3. Alexandrite laser (755 nm) : كه سبب آسيب كمتر اپيدرم در پوست‌هاي تيره مي‌شود.
 4. Nd: YAG laser (1064 nm)
 5. Q-switched Nd:YAG laser : براي پوست‌هاي تيره مفيد است. اين ليزر سبب تاخير در رشد مو مي‌شود، ولي موزدايي طولاني مدت نمي‌دهد.
 6. Intense Pulsed Light (IPL) : ليزر نيست، ولي به علت شباهت خاصش به ليزر، معمولا با ليزرها دسته‌بندي مي‌شود.


همانطور که در مقاله ای دیگر در مورد روش ترکیبی صحبت کردیم لازم به تکرار است که از تركيب و تلفيق دو ليزر يا ليزر با تكنولوژي‌هاي ديگر نيز مي‌توان استفاده كرد؛ مثل تلفيق ليزر الكساندرايت 755 نانومتر با ليزر Nd:YAG  در يك دستگاه، تلفيق IPL با ليزر Nd:YAG 1064nm براي درمان موهاي زائد در طيف وسيعي از تيپ‌هاي پوستي و تكنولوژي الكترو اپتيكال سينرژي (ELOS) كه در آن از تركيب و همسويي انرژي الكتريكي (دستگاه راديوفركانسي) و ليزر استفاده مي‌شود.

آیا IPL همان لیزر هست؟

آی پی ال intense pulse light یعنی سیستم های نور شدید پالسی. در اصل لیزر نیست بلکه فلش لامپهای زنون هستند که نور چند طول موجی و ناپیوسته ایجاد می کنند که قادر است اثرات گوناگون بر روی ساختارهای مختلف پوست داشته باشد، و می توان با گزینش فیلترهای مناسب اثر دلخواه برای اهداف مشخص را بدست آورد.دستگاه IPLروش محبوبی جهت برداشتن موهای زائد وجوان سازی پوست و روشن نمودن لکهای صورت وهم چنین آثار سطحی جوش های صورت (آکنه) می باشد.دستگاه IPL لیزر نیست اما کارایی و عملکرد مشابه ای دارد. ارزانتر است و سریعتر عمل می کند.

اما لیزر با تابش نور لیزر با قدرت کافی به گروهی از فولیکول های مو، برای غیر فعال کردن و یا از بین بردن ریشه مو بدون آسیب رساندن به پوست اطراف، عمل می کند. این فرایند به فوتوترمولیز انتخابی موسوم است.به این دلیل انتخابی که هدف، تنها مو است و پوست نمی باشد. فوتو به معنی “نور” و ترمولیز به معنی “از بین بردن به وسیله حرارت” است. پوست اطراف ناحیه عمل معمولا سرد می شود.

آیا انواع دستگاه های لیزر موهای زائد اثرات متفاوتی دارند؟

انواع دستگاه های لیزر موهای زائد یک هدف اصلی را دنبال میکنند ولی در جواب سوال بالا می توان گفت آری، بستگی به نوع دستگاه لیزر، سال تولید دستگاه ، کشور سازنده و موارد همراه دستگاه(اولتراسوند و غیره) اثرات دستگاه های لیزر در موبری متفاوت است، اما مهمتر از دستگاه ،پزشک تنظیم کننده و اپراتور یا پزشک انجام دهنده لیزر می باشد.گاه بهترین دستگاه در دستان ناشی اثرات معکوس (پر موئی یا سوختگی) ایجاد می کند .موفقیت درمان موهای زائد به پنج عامل بستگی دارد: رنگ مو، تیپ پوستی (از نظر میزان روشن یا تیره بودن پوست)، ضخامت مو ، تعداد جلسات درمان و پزشک متخصص و مجرب.

مقایسه ی دستگاه های مختلف لیزر موی زائد:

 • دستگاه IPL: بهترین و کم عارضه ترین دستگاه رفع موی زائد در همه نژادها است .برای نژاد ایرانی هم که اندکی سبزه هستند مناسب است .
 • وقتی موبری در مناطق وسیع انجام می شود IPL مناسب ترین دستگاه می باشد .این دستگاه با امکانات متفاوت و نامهائی مانند IPL ، CPL ، VPL و غیره در مطب های لیزر موجود می باشد .
 • دستگاه لیزر ND-YAG: لیزر مناسب جهت پوست های تیره می باشد .برای نژاد ایرانی هم مناسب است.به صورت نقطه ای کار می کند و برای موبری در سطح وسیع مناسب نیست.
 • دستگاه لیزر آلکساندرایت: لیزر انتخابی برای نژاد سفید اروپائی و ایرانیان خیلی سفید می باشد .اگر فرد اندکی سبزه باشد احتمال سوختن پوست زیاد می شود. به صورت نقطه ای کار می کند و برای موبری در سطح وسیع مناسب نیست .

چند جلسه برای درمان مورد نیاز است؟

هر تار مو در سه مرحله رشد می کند اما فقط در فاز رشد فعال، تراکم ملانین در پیاز مو به اندازه ای است که انرژی نورانی را در حد تخریب جذب می کند.از آنجائیکه در هر مقطع زمانی تنها یک سوم موها در این فاز قرار دارند، لذا حداقل 4 تا 6 جلسه برای درمان موهای زائد مورد نیاز است.افرادی که دارای پوست تیره یا موهای روشن هستند نیازمند جلسات بیشتری برای درمان هستند.

آیا لیزر سرطان زاست؟

لیزر برای مدتی نزدیک به 15 سال برای درمان موهای زائد به کاررفته و در این سال ها بی خطر بودن آن ثابت شده است.آمار چند ساله مراکز درمانی نشان دهنده آن است که عوارض درمان بسیار نادر و گذرا بوده است.در مورد سرطان‌ ‌بايد بگويم‌ كه‌ تا حالا هيچ‌ گزارشي‌ مبني‌ بر اين‌ كه‌ ليزر سرطان‌زاست، وجود نداشته‌ و سرطان، عارضه‌ ليزر نيست.

 

شاید مطلب لیزر SHR برای حذف دائمی موهای زائد برای شما جالب باشد .

_________________________________________________________________________________________________________________-

کلینیک پوست و زیبایی باران به عنوان مطب لیزر موهای زائد در رشت با بيش از 7 سال سابقه درخشان و رضايتمندي بالاي بيماران ، كليه خدمات پوست و مو و زيبايي از جمله ليزر موهاي زائد ، لاغري موضعي ، تزريق ژل و بوتاكس ، مزوتراپی و  پاكسازي پوست و جوانسازی پوست و ده ها خدمات ديگر با جديدترين وسايل و دستگاه ها با كيفيت هر چه بهتر در اين مركز را برای شما عزیزان انجام مي دهد.

دیدگاه در"آشنایی با انواع دستگاه های لیزر موهای زائد"

 1. […] ↵ آشنایی با انواع دستگاه های لیزر موهای زائد […]

دیدگاه خود را بنویسید