اثرات زیانبار سیگار بر پوست

اثرات زیانبار سیگار بر پوست

اثرات زیانبار سیگار بر پوست: دود برخاسته از آتش سیگار در دمای 900-830 درجه سانتی گراد متشکل از 500 ماده شیمیایی بوده که برخی از آنها مواد هیدروفوبی هستند که می توانند از ورای غشای سلولی عبور کرده و به مهمترین ارگان های حیاتی بدن مثل پوست آسیب برسانند. بسیاری از این مواد شیمیایی خطرناک به شکل رادیکال های آزاد و اکسیدان ها هستند که سبب نقص عملکرد بسیاری از فرایند های بیولوژیکی گشته و در نهایت منجر به آسیب سلولی می گردند. تسریع کردن فرآیند پیری پوست یکی از اثرات همین مواد شیمیایی خطرناک است.

 

اثرات زیانبار سیگار بر پوست از دو طریق است:

– مصرف سیگار سبب پخش شدن مواد شیمیایی مضر در محیط، خشکی سطح پوست، خارش و در نهایت اثر تخریب بر پوست می‌شود.

– سیگار با انقباض عروق خونی منجر به کاهش جریان خود در بافت‌ها از جمله پوست شده و سبب کمبود اکسیژن و مواد مغذی اساسی پوست می‌شود.

 

نمودار مواد شیمیایی و زیانبار موجود در سیگار:

 

 

اثرات زیانبار سیگار بر پوست:

تغییر رنگ پوست:

سیگار کشیدن به‌مرور پوست را از اکسیژن و مواد مغذی محروم می‌کند. به همین دلیل، ‌بعضی از سیگاری‌ها رنگ‌پریده به نظر می‌رسند.

چین و چروک و پیری زود رس:

یکی دیگر از اثرات زیانبار سیگار بر پوست ، ایجاد چین و چروک پیری زودرس پوست است .از دلایل اساسی آن عدم گردش خون کافی و در پی آن نرسیدن اکسیژن کافی به سلول‌های پوستی می باشد.

ترک خوردن پوست:

نیکوتین موجود در سیگار بـه بافت هاي هم بند و فیبرهای درون پوست آسيب می‌زند کـه نتیجه ي آن ضعیف شدن پوست و کاهش خاصیت کشسانی آن اسـت.بنابراین احتمال بروز ترک هاي پوستی روی ران ها و کفل در افرادی سیگاری بیشتر اسـت.

خطوط دور لب‌ها:

دود سیگار باعث کاهش الاستین و کلاژن پوست صورت به ویژه در اطراف لب ها می شود، پوست اطراف لب خاصیت ارتجاعی را از دست می دهد و چروک دور لب ایجاد می شود.

پسوریازیس:

از دیگر اثرات زیانبار سیگار بر پوست پیشرفت بیماری‌ پوستی وابسته به سیستم ایمنی به نام بیماری صدف یا پسوریازیس است. پزشکان دلیل شیوع بیشتر این بیماری بین افراد سیگاری را نیکوتین موجود در سیگار نام‌برده‌اند. نیکوتین سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار‌داده، باعث عفونت سلول‌های پوستی می‌شود و شیوع سلول‌های آلوده را سرعت می‌بخشد که همه آنها موجب شیوع سریع پسوریازیس می‌شوند.

لک های پوستی:

از عوارض سیگار بر پوست خون‌رسانی ضعیف به بافت پوست در افراد سیگاری است که موجب تغییر رنگ طیف پوستی آن‌ها از نارنجی تا خاکستری می‌شود. از دیگر عوامل ایجاد این حالت می‎توان به سموم فراوان موجود در تنباکوی سیگار اشاره کرد.

کدورت پوست:

سیگار کشیدن باعث از بین رفتن مواد مغذی بدن مثل ویتامین سی می‌شود، در حالی که کار این ویتامین بازسازی و محافظت از پوست آسیب دیده اسـت.

مقایسه پوست فرد سیگاری و غیر سیگاری از اثرات زیانبار سیگار بر پوست:

اینها خواهران دوقلو هستند. یکی در شمال ایالات متحده زندگی می کند و سیگار نمی کشد

و دیگری در کالیفرنیا زندگی می کند و 16 سال است که سیگار می کشد.

 

 

در صورت تمایل به مطالعه مطالب بیشتر بر روی لینک های قرارداده شده در زیر کلیک کنید.

روش انجام ورزش های صورت برای بهبود و شادابی پوست: ادامه مطلب

غذاهای ضد آکنه و پسوریازیس: ادامه مطلب

 

  ___________________________________________________________________________

کلینیک زیبایی باران | مطب پوست، مو و مرکز لیزر موهای زائد در رشت

کلینیک پوست و زیبایی باران  به عنوان مطب لیزر موهای زائد در رشت با بيش از 7 سال سابقه درخشان و رضايتمندي بالاي بيماران ، كليه خدمات پوست و مو و زيبايي از جمله ليزر موهاي زائد ، لاغري موضعي ، تزريق ژل و بوتاكس و پاكسازي پوست و جوان ماندن و ده ها خدمات ديگر با جديدترين وسايل و دستگاه ها با كيفيت هر چه بهتر در اين مركز را برای شما عزیزان انجام مي دهد.

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید